Restaurangerna på Hallstahammars äldreboenden öppnar igen
Öppnade den 4 oktober.
Öppnade den 4 oktober.
Med anledning av coronapandemin har restaurangerna på äldreboendena Lövåsen, Strandgården och Äppelparken i Hallstahammars kommun varit stängda, och i början av september meddelade Hallstahammars kommun att verksamheterna håller fortsatt stängt för allmänheten.
I samband med att flertalet råd och rekommendationer från Folkhälsomyndigheten har tagits bort har man beslutat att öppna restaurangerna igen.
– Restaurang Smedjan på Äppelparkens äldreboende och restaurangen på Lövåsen hälsar allmänheten välkommen med ordinarie öppettider från och med 4 oktober 2021. Öppnandet av Strandgårdens restaurang skjuts lite framåt i tiden då renovering pågår där, skriver kommunen på sin hemsida.
I nuläget krävs ingen förbokning eller bordsbokning, men det kan ändras om restriktioner och rekommendationer förändras.