Debatt
15:34 | 19 januari 2022

Debatt: KD och Donald Trump bästa kompisar

Kommunalråden Annika Duán (S) och Ola Saaw (M) svarar Anna-Carin Ragnarsson (KD) och Lars-Axel Nordell (KD).

Foto: David Eriksson/arkiv

Under onsdagen, den 19 januari, publicerade Magazin24 debattartikeln ”Varför ska KBAB ha monopol på fastighetsunderhållet?” som är skriven av Anna-Carin Ragnarsson (KD) och Lars-Axel Nordell (KD). Du kan läsa texten här.

Samma dag replikerar kommunalråden Annika Duán (S) och Ola Saaw (M). Här är deras svar:

Köpings kommunfullmäktige beslutade vid sitt sammanträde med röstsiffrorna 39 mot 2 att teckna ett nytt AFF-avtal ( avtal om fastighetsförvaltning) med KBAB Service genom KBAB. Kristdemokraterna föreslog att kommunen inte skulle teckna avtalet utan istället lägga ut fastighetsunderhållet på entreprenad.

KD:s representant hävdade i fullmäktige , och nu gör man samma sak i en insändare, att KBAB Service har fått ett monopol på fastighetsunderhållet av kommunens lokaler. Det kan inte vara mer osant som det är skrivet, eller också så saknar man uppenbarligen kunskap om vad KBAB Service är för typ av bolag. Eller också så glider man på sanningen för att den skall passa syftet.

KBAB Service erhåller cirka 76 miloner kronor från kommunen för att underhålla och drifta kommunens lokaler. KBAB Service har ingen egen personal , förutom lokalvårdare och viss administrativ
peronal, som utför detta, och kan alltså mera betraktas som en beställarorganisation.

KBAB Service upphandlar sedan i sin tur genom konkurrens dessa tjänster från i huvudsak lokala företag i kommunen och närområdet. Precis som KD vill.

Att då göra som KD gör, nämligen hävda att KBAB Service har monopol på driften och underhållet är att göra som Donald Trump gör. Alla är ju bekanta med begreppet ”fake news” och det är ju det som KD tyvärr ägnar sig åt att saluföra.

Om valet nu i höst i Köping inte infaller ut till KD:s fördel så får vi kanske uppleva fenomenet ”riggat val” i Köping också.

Annika Duan, Kommunalråd (S)
Ola Saaw, Kommunalråd (M)


Det här är en debattartikel. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer.

Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

 

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020