DEBATT
10:49 | 19 januari 2022

Debatt: Varför ska KBAB ha monopol på fastighetsunderhållet?

Kristdemokraterna i Köping om kommunens upphandlingspolicy.

Köpings Bostads ABs kv. Hake. Foto: KBAB

Sedan 27 år tillbaka har Köpings kommuns bostadsbolag KBAB monopol på allt fastighetsunderhåll och teknisk drift på kommunens samtliga fastigheter, som skolor, förskolor, äldreboenden m fl. Kristdemokraterna ifrågasätter detta och anser att det är dags att släppa in fler entreprenörer.

”Kommunen har valt att inte konkurrensutsätta dessa viktiga servicefunktioner genom offentlig upphandling. Därmed sker ingen marknadsmässig prövning av vare sig prisnivå eller kvalitet.

Köpings företagsklimat påverkas självfallet av Kommunens upphandlingspolicy och dess låga ambition att upphandla varor och tjänster. I de senaste siffrorna vi hittat från 2019 hade Köping endast 3,4% av sin verksamhet på entreprenad medan genomsnittet bland Sveriges 290 kommuner låg på 15,1%. Därmed ligger Köping 4,5 gånger lägre än rikssnittet när det gäller entreprenader.

Vid senaste Fullmäktigesammanträdet föreslog vi i KD att kommunen genomför en offentlig upphandling av fastighetsunderhållet och den tekniska driften av kommunens fastigheter. Då skulle såväl privata företag som kommunägda KBAB ges möjlighet att lämna in offerter. Tyvärr valde kommunmajoriteten och övriga i fullmäktige att säga nej till vårt förslag. Därmed har det egna bostadsbolaget en fortsatt monopolställning.

Vi Kristdemokrater anser att Köpings kommun ska eftersträva delad upphandling med sk skallkrav som skall kunna uppfyllas t ex när det gäller hur snabbt serviceinsatser kan vara på plats när behov uppstår. Det gör det möjligt för lokala, mindre företag att lämna in offerter som ofta kan innebära större leveranssäkerhet.

Genom att arbeta mer med upphandlingar kan kommuner både åstadkomma större nytta för medborgarna och ett bättre företagsklimat. Kommunen kan ställa mer träffsäkra krav, öka sin kostnadskontroll, underlätta för mindre företag att lägga anbud och mycket annat.

Köpings har de senaste åren rasat till bottennivåer i Svenskt Näringslivs kommunranking av företagsklimatet i landet. Siffrorna för företagsamheten i Köping låg 2020 på 9,4% medan genomsnittet bland Sveriges 290 kommuner låg på 13,4%.

Det är hög tid att Köpings kommun börjar släppa in entreprenörer. Det skulle gynna nyföretagsamheten i kommunen och skapa möjligheter att utveckla den viktiga innovationskraften och nytänkandet.”

Anna-Carin Ragnarsson, Gruppledare KD Köping
Lars-Axel Nordell, Ordförande KD Köping


Det här är en debattartikel. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer.

Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020