Insänt
08:39 | 16 februari 2023

SPF Aktiv Arboga – vinteraktivitet med snö och sol!

Ett gäng från SPF Seniorerna Aktiv Arboga var till Romme och åkte skidor.

Friskvårdssektionen har sedan 2015 åkt till Romme Alpin nära Borlänge, för en heldags utförsåkning. I år blev vi fem seniora snö- och skidälskare som deltog och liksom tidigare år hade vi lyckats pricka in såväl fint snöförhållande som väder.

Skidanläggningen Romme Alpin erbjuder imponerande, sexstolsliftar och ett stort antal nerfarter/pister av varierad svårighet, många av brant karaktär. ”Skidåkning som i fjällen på näravstånd”. Under en skiddag hinns ett stort antal åk med, före/efter behövlig lunchrast. I efterhand visade det sig hade vi stått pall i drygt 3 850 fallhöjdsmeter, kanske inte rekord, men ändå.

Bland pisterna fann vi tycke för Götes Brant och den speciella Spraxkya. För att inte ”ta det sista åket” valde vi Hemvägen ner till Romme Dal inför återfärden hem. Vi njöt och trivdes i såväl pisterna som under lunch/fika nere i Romme Dal liksom i Våffelstugan uppe på Snöberget. Sammanfattningsvis i bilen hemåt, lite trötta och mycket nöjda.

Text: Sven-Åke
Foto: Kurt A


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020