Kommuntoppen: ”Kan gjuta mod i Köpingsborna”
Finns det ett samband mellan den pågående Köpingsfesten och Svenskt Näringslivs ranking av det lokala företagsklimatet?
Finns det ett samband mellan den pågående Köpingsfesten och Svenskt Näringslivs ranking av det lokala företagsklimatet?
Magazin24 har tidigare berättat om att Köping tappat mark i Svenskt Näringslivs ranking av det lokala företagsklimatet.
Plats 281 av landets 290 kommuner betyder åtta steg ner jämfört med ifjol och planen är nu att stärka arbetet kring de lokala näringslivsfrågorna.
Per Ågren (S), kommunstyrelsens ordförande och kommunalråd i Köping, kallar resultatet för ”olyckligt” och menar att tongångarna inte är riktigt så pessimistiska när kommunen väl pratar med de lokala företagen.
– Nej, jag upplever det inte så. Men det betyder inte att vi inte har ett arbete att göra. Tvärtom. Vi behöver vara ännu mer lyhörda och tillgängliga gentemot de som kan vilja etablera sig i kommunen. Att förbereda företagsmark och att följa upp de som redan valt att komma till oss, säger Per Ågren.
Den pågående Köpingsfesten? Per Ågren menar att den är viktig för att gjuta mod i invånarna. Och för att kroka ännu mer arm mellan kommunen och de lokala näringsidkarna.
Ska Köpings kommun rent av investera mer i festligheterna?
– Vi samarbetar redan kring avspärrningar, bänkar och bajamajor. Med mera. Men jag tror absolut att vi kan göra annat. Men då genom att rikta pengarna mer. Att sponsra öltält är inget vi ska göra. Däremot är det viktigt att det finns något för de yngre. Att Barn- och ungdomsfestival inte är kvar tycker jag är synd.
Mer i samtalet med Per Ågren, just nu stationerad vid Socialdemokraternas valstuga på Stora gatan: Biltemas eventuella etablering i Köping.
En rejäl ljusglimt i sammanhanget, menar Ågren.
– Definitivt. Vi har tecknat en avsiktsförklaring med dem och innan semestrarna kommer hoppas jag att markanvisningen är klar. Däremot vet vi inte exakt när de kan tänkas komma hit. Men de och vi är positiva och planen är 2029.