Arboga
IDAG

Räddningstjänsten: ”Kör i skift tills vi har kontroll”

Tio bostäder har totalförstörts. Ytterligare tio har fått stora skador. Nu kämpar sex olika räddningstjänster för att få kontroll på storbranden i Arboga.

Foto: Pär Eriksson

Det var vid ettiden på fredagseftermiddagen som larmet om branden på Anders Johanssons gata kom in till SOS.

Därefter gick händelseförloppet mycket snabbt.

Tio bostäder i en radhuslänga brann ned till grunden. Ytterligare tio har fått omfattande skador.

Dessutom: En vuxen och två barn fördes till sjukhus efter att ha andats in rök.

Nu konstaterar Piar Andersson, presstalesperson på Räddningscentral Mitt, att räddningstjänsten från Mälardalen, Eskilstuna, Storstockholm, Nerike, Uppsala och Enköping-Håbo samarbetar för att få kontroll över lågorna.

– På platsen finns också runt 20 enheter, vilket betyder olika sorters räddningsfordon. Vi kör i skift tills vi har kontroll över branden, säger Piar Andersson, till Magazin24.

Runt 17.15 gick polisen ut med information om att en anmälan om mordbrand har upprättats. Något som är normalt för att kunna utreda brandorsaken.

Ett antal förhör med vittnen har genomförts och polisen arbetar med att samla in och sammanställa information från platsen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020