Köping Stars plockar in amerikan från ligakonkurrenten
Den atletiske guarden kommer få en viktig roll i truppen: ”Nyckelspelare defensivt”.
Den atletiske guarden kommer få en viktig roll i truppen: ”Nyckelspelare defensivt”.
Den gångna helgen presenterade Köping Stars klubbens första amerikanske spelare till kommande säsong, nämligen guarden Jaylin Henderson. Under tisdagen presenterades amerikan nummer två som även han är guard.
Markeith Browning II, som förra säsongen spelade för Sloga i SBL, kommer under vintern att bära Köpingslinnet.
– Att han redan har erfarenhet av ligan och Sverige var viktigt för oss samt att vi tror att hans kvaliteter passar in i vårt sätt att spela med högt försvar och snabba spelvändningar, säger Köping Stars huvudtränare Panagioti ”Jottis” Nikolaidis till klubbens hemsida.
Markieth Browning beskrivs som en aggressiv spelare som är underhållande att titta på. Han gillar den defensiva aspekten av spelet.
– Jag kan spela försvar på flera positioner. Jag är tillräckligt stark för att spela försvar på forwards och tillräckligt snabb för att möta guards. Dessutom bryr jag mig inte om någon dunkar på mig vilket gör att jag är en bra skottblockare, säger amerikanen.
– Markeith kan spela på båda guardspositionerna och förutom hans transitionsspel samt explosiva spel kommer han även vara en nyckelspelare defensivt med sin atletism och spelintelligens, säger ”Jotti”.