DEBATT
IDAG

Vem ringer på dörren hos våra äldre i morgon?

Liberalernas motion gällande en bemanningspool.

Vi Liberaler har lagt en motion om att införa en bemanningspool med heltidsanställd personal inom äldreomsorgen i Köpings kommun. Motionen har behandlats i kommunfullmäktige men svaret vi fick väcker en viktig fråga: Har man verkligen prövat det vi föreslår?

För hemtjänsten handlar frågan om något mycket konkret: Hur många olika ansikten ska våra äldre behöva möta? Socialstyrelsens siffror ger perspektiv. År 2024 mötte en hemtjänsttagare med minst två besök per dag i genomsnitt 16 olika medarbetare under en tvåveckorsperiod. I kommunen med bäst resultat var motsvarande siffra 8.

Jag tycker att Köping ska våga sätta ribban högre. Vår ambition bör vara högst sex återkommande medarbetare kring den äldre.

Den som behöver hjälp med att duscha, klä sig, ta mediciner eller komma upp ur sängen ska inte ständigt behöva möta nya människor i sitt hem. Att känna igen den som ringer på dörren skapar trygghet. Det är här vår motion om en bemanningspool kommer in.

I svaret beskriver vård- och omsorgsförvaltningen hur man redan arbetar med samplanering, tillgänglig tid och resurspass. Det är viktigt – men det är inte samma sak som en bemanningspool. Dagens modell innebär att ordinarie personal vid behov flyttas mellan enheter för att täcka luckor. Vår motion handlar i stället om en organiserad pool med fast anställda medarbetare vars uppdrag är att täcka upp vid sjukdom, semester och annan frånvaro.

Med en sådan organisation kan samma medarbetare återkomma när ordinarie personal saknas. Det kan minska behovet av olika timvikarier, ge färre personer kring varje äldre och skapa bättre planeringsförutsättningar för personalen. Det är just detta som är vår invändning mot svaret i kommunfullmäktige. Att beskriva dagens arbetssätt är inte samma sak som att pröva det förslag som motionen faktiskt innehåller.

I svaret lyfter förvaltningen också fram en ökad kostnad för en bemanningspool. Men då måste hela kalkylen redovisas. En bemanningspool kan minska behovet av timvikarier, övertid och kortsiktiga bemanningslösningar samt ge effektivare planering och mindre administration.

Det går inte att bara räkna på vad en bemanningspool kostar att införa. Man måste också räkna på vad en bättre organisation kan spara. Den samlade ekonomiska analysen saknas i svaret.

Rikssnittet är 16. De bästa har nått 8. Varför skulle inte Köping kunna sikta på 6? För våra äldre handlar det inte om organisationsteori. Det handlar om vem som ringer på dörren i morgon.

Iván Czitrom
Liberalerna i Köpings kommun


Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020