”Varför utgick motionen en timme före fullmäktige?”
Debattartikel från Iván Czitrom (L).
Debattartikel från Iván Czitrom (L).
I september 2025 lämnade jag en motion om en oberoende översyn av vård- och omsorgsförvaltningen i Köping. Jag föreslog en extern granskning av bland annat styrning, arbetsmiljö, kvalitet, kontinuitet i hemtjänsten och hur kommunens resurser används.
Fullmäktige remitterade motionen till kommunstyrelsen den 8 september. Den 30 september skickade kommunstyrelsens arbetsutskott den vidare till kommunledningsförvaltningen för beredning. Kommunledningsförvaltningens tjänsteskrivelse är daterad den 27 november 2025. Där anges vård- och omsorgsförvaltningen som kopiemottagare. Mot den bakgrunden är det rimligt att fråga varför behovet av ett yttrande från vård- och omsorgsnämnden uppmärksammades först inför fullmäktige den 1 juni 2026.
Den 22 maj behandlade kommunstyrelsen motionen och föreslog att den skulle anses besvarad. SD och Vanligt Folk yrkade bifall. Liberalerna saknar ordinarie plats i KS och kunde inte delta i beslutet, men markerade vårt stöd genom en protokollsanteckning.
Vård- och omsorgsnämndens ordförande (S) deltog som ordinarie ledamot i kommunstyrelsen. Någon invändning om att ärendet inte var färdigberett för fullmäktige framfördes inte.
Den 1 juni skulle fullmäktige fatta beslut. Jag hade förberett mitt anförande och skulle yrka bifall. Inför sammanträdet träffades, som brukligt, fullmäktiges ordförande och gruppledarna för att gå igenom dagordningen. Ungefär en timme före sammanträdet kom beskedet att motionen skulle utgå eftersom vård- och omsorgsnämnden inte hade yttrat sig.
Jag protesterade. Jag accepterade ändå att ärendet utgick efter beskedet att det skulle tas upp vid fullmäktiges ordinarie sammanträde den 7 september. Det var en viktig förutsättning för mig eftersom motionen då skulle behandlas före valet. Den 12 augusti kom nästa besked: sammanträdet den 7 september ställs in. Därmed får motionen inget slutligt politiskt ställningstagande före valdagen.
Kommunledningsförvaltningen konstaterar att en extern och oberoende genomlysning kan stärka kvalitet, transparens och effektivitet. Trots det föreslås ingen sådan granskning. I stället hänvisas till pågående förbättringsarbete. Men interna åtgärder och en oberoende granskning är inte samma sak.
KD, som ingår i den styrande majoriteten med S, V och C, skrev 2025 i media att det var viktigt att ”kommunens hela hemtjänstverksamhet granskas”. Samtidigt godtog majoriteten i KS att motionen skulle anses besvarad utan att den föreslagna granskningen genomförs.
Står KD fortfarande bakom den uppfattningen?
Min fråga till den politiska ledningen:
Hur kan ett ärende som varit under beredning sedan hösten 2025, passerat KSAU och KS och lagts fram för beslut i fullmäktige lyftas bort ungefär en timme före sammanträdet? Varför får Köpings väljare inget slutligt politiskt besked före valdagen?
Iván Czitrom
Liberalerna i Köpings kommun

Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.