Skinnskatteberg
IDAG

Man får åtta månaders fängelse för misshandel

En man i 50-årsåldern från Skinnskatteberg döms till åtta månaders fängelse, efter fyra fall av misshandel.

Magazin24 har tidigare skrivit om den man i 50-årsåldern, från Skinnskatteberg, som stått åtalad misstänkt för fyra fall av misshandel.

Han döms nu till åtta månaders fängelse av Västmanlands tingsrätt, för följande händelser, som ska ha ägt runt i Köping och Skinnskatteberg i januari och i juli i år och där en man och en kvinna varit målsägande.

Vid det första tillfället ska mannen ha tagit ett grepp runt en kvinnas hals, tryckt upp henne mot en vägg och kastat en ölburk i huvudet på henne.

Den andra gången misstänks mannen ha dragit ned samma kvinna på golvet, utdelat slag mot hennes huvud och tryckt upp henne mot en vägg.

Vid det tredje tillfället misstänks mannen ha utdelat slag mot kvinnans ansikte och den sista gången ska mannen ha utdelat ett slag mot en annan man.

Mannen förekommer under nio avsnitt i belastningsregistret. 2021 dömdes han till fängelse i ett år för grov kvinnofridskränkning.

”Återfallet i brott utgör särskilda skäl för fängelse. Med hänsyn härtill och mot bakgrund av vad som framkommit om de personliga förhållandena kan annan påföljd än fängelse inte komma i fråga”, skriver tingsrätten i domen som kom under fredagsförmiddagen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020