Ishockey
12:22 | 1 mars 2019

Köpings nyckel till seger: ”Då är vi som bäst”

Köping HC vann det första mötet. Nu åker de upp till Hudiksvall för att avgöra. "Jag åker gärna hem redan ikväll", säger Patrik Fagerlund.

Foto: Simon Holm Stålhand

Köping HC vann den första matchen i play off-serien mot Hudiksvall med 2–1. Nu har de laddat om och möter favoriten igen, den här gången på bortaplan. Det som tränaren Patrik Fagerlund vill se från sitt Köping är ungefär identiskt från det första mötet.

– Vi är som bäst när vi spelar som en enhet. Precis som vi gjorde i första mötet men den här gången vill vi hålla det över 60 minuter. Då är vi svårstoppade.

Till fredagens match har Köping fått tillbaka Hampus Pettersson. Lagkaptenen Martin Jörgensen är fortfarande ett frågetecken.

– Pettersson kommer att spela, vilket gör att vi kommer att ha fyra hela kedjor att rulla på. Jörgensen kommer att åka med upp, men är lite av ett frågetecken. Det är större chans att han spelar än tvärtom.

Vad tror du kommer att bli matchavgörande?

– Jag tror att det kommer bli vårt försvarsspel och målvaktsspel. Hudiksvall är ett skickligt lag, men så länge vi kan hålla dem på utsidan så har vi stor chans att vinna.

Om Köping förlorar spelas den tredje och avgörande matchen på lördagen. Något som Patrik Fagerlund vill undvika.

– Jag sätter mig gärna på bussen och åker hem redan ikväll.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020