Kolsva
09:17 | 18 oktober 2018

Hushåll mellan Kolsva och Köping tillfälligt utan vatten

Planerade rengöringen av överföringsledningen mellan städerna har inte gått som planerat – då körs nödvattentankar ut.

Foto: David Eriksson/arkiv

Under natten genomförde Tekniska kontoret en etapp av den planerade rengöringen av överföringsledningen av vatten mellan Kolsva och Köping. Det gick dock inte som planerat.

Detta innebär att vattnet inte har kunnat släppas på igen under torsdagsmorgonen.

”Överföringsledningen rengörs med en metod som heter Polly pig-rensning, som i princip är en jättestor tvättsvamp som trycks igenom ledningen med hjälp av vattentrycket. För att inte kunna tappa bort svamparna i ledningarna är de utrustade med sändare, så att om de till exempel fastnar så vet man exakt var de är i rören. Vi har dock råkat ut för maximal otur då en sådan sändare har lossnat, och därför behöver vi schakta fram ledningen och plocka ut sändaren”, skriver Tekniska kontoret på Köpings kommuns hemsida.

Områden mellan Köping och Kolsva är nu utan vatten.

”De som är utan vatten är de områden vi stängde av vattnet för under natten, det vill säga norr om Holmsmalma – Malma kyrkby – Åsby – Torp, och alla som får sitt vatten från Sundängeledningen. Vi kan inte i dagsläget säga när vattnet kommer kunna släppas på igen, men vi kommer under morgonen köra ut nödvattentankar till Åsby (i korset vid förskolan) och
Sundänge (vid kiosken), där man kan hämta färskt vatten. Eftersom överföringsledningen under arbetet inte går att använda kommer vi också starta reservvattentäkten för att hålla Kolsva samhälle och Guttsta med vatten”, skriver Tekniska kontoret.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020