Liljedahl (SD): ”Alliansen verkar inte sugna på att styra”
Sverigedemokraternas förstanamn i Köping besviken över att ingen vill diskutera med SD.
Sverigedemokraternas förstanamn i Köping besviken över att ingen vill diskutera med SD.
Sverigedemokraterna i Köping ser ut att göra sitt bästa kommunval någonsin. I skrivandes stund har de fått 20,9 procent av rösterna och ser ut att få 11 av totalt 49 mandat i kommunfullmäktige.
– Det är ju jättekul. Det känns roligt att få det förtroendet. Det känns att Köpingsborna verkligen vill ha en förändring, säger SD:s förstanamn Maria Liljedahl.
Liljedahl och SD har dock svårt att omsätta mandaten i inflytande. För Magazin24 berättar hon att inget parti verkar vara villigt att samarbeta med Sverigedemokraterna.
– Det är tråkigt att Köpingsborna har röstat för en förändring och ingen vill se till att det blir det. Vi hade kunnat gå ihop med Alliansen och tagit över, men de verkar inte vara så sugna på att styra.
Även från Socialdemokraterna får SD kalla handen, vilket Roger Eklund berättade för Magazin24 under måndagen. I nuläget har inget av blocken i Köping egen majoritet, och SD kan därför hamna i en vågmästarroll.
– Om det blir blockpolitik i Köping får den som lägger fram förslag diskutera med det andra blocket. Om Socialdemokraterna vill ha igenom något som Alliansen inte vill, eller tvärtom, kan de behöva ändra lite i det om vi har något vi vill få fram. Då kanske man får ge och ta lite grann.
Vad händer om ni helt lämnas utanför?
– Vi kommer i fullmäktige att rösta för de förslag vi anser är bäst för Köping, säger Liljedahl och fortsätter.
– När andra partier säger att de inte vill prata med oss kan jag tänka mig att det bara kommer att reta folk ännu mer. Om man är så oflexibel att man inte ens kan diskutera blir det bara barnsligt. En diskussion behöver inte leda till ett ett samarbete.
Noterbart är också att Sverigedemokraternas resultat skilde sig stort i Köpings olika valdistrikt. Partiet pendlade mellan färre än 10 procent av rösterna (Nygård-Skogsbrynet) och 29,3 procent (Kolsva Östra).
– Jag tror att just i Kolsva har det här med kommundelsnämnden påverkat. Men vi var stora här redan förra valet. Sen är vi många aktiva sverigedemokrater som bor i Kolsva. Då får man ett naturligt ökat förtroende om det är många som känner oss, eller åtminstone känner till vilka vi är, säger Liljedahl.