Det ursprungliga lilla huset byggdes om efter ritningar av konstnären själv tillsammans med arkitekten Ernst Stenhammar och 1901 kunde familjen flytta in. Ackes ateljé med sex meter i takhöjd och en stor taklanternin gav ljus åt konstnären då man inte hade någon elektricitet förrän 1920. Villan är i dag q-märkt eftersom den på sin tid var först med så kallad öppen planlösning.
Claes Moser guidar genom konsthistorien. Acke var en självständig konstnär, som inte fastnade i ett fack utan ständigt var öppen för nya influenser. Han kom att betyda mycket för bland annat en konstnärskoloni på Åland och har prisats i USA för det speciellt svenska med grynings- och skymningsmålningar.
Ackes mest berömda tavla är Öar i Salt med de tre nakna männen stående på livsfarlig plats bland vågorna. Han ritade även möbler och hans stol är många år före sin tid i funktionalistisk stil.
Acke var gift med författaren Z Topelius dotter Eva kalla Eja, därav namnet Villa Akleja.
Den blev centrum för den tidens kulturpersoner som målarprinsen Eugen, Anders Zorn och Gustaf Fröding. Som gåva från skulptören Christian Eriksson sitter en stor gipsrelief föreställande en dansande faun på den nordliga gaveln.
Ejas stora rum” med rundade hörn för att tankarna inte skulle fastna” innehåller i dag en samling målningar av den danska konstnärinnan Marie Kröyer, som kommit i Mosers ägo. Innan de hittades på en vind, kände man bara till bara nitton målningar av henne. De femtio, som tillkom, gjorde att man fick skriva om konsthistorien.
Deltagarna bjöds på laxlunch och fick sprida ut sig i hela det vackra hemmet med tillfälle att riktigt ta in alla intressanta målningar.
Bussen gjorde senare ett stopp på Waldermarsudden, där man fick tillfälle att upptäcka Sigrid Hjertzen och Nordisk ton med alla de kända svenska målarna som prins Eugen och Carl Larsson bland annat.
Birgit Johansson