Golvbyte inleds i september – Stars: ”Vi är oroliga”
Köpings kommun och Köping Stars informerade om de kommande förändringarna i KB-hallen.
Köpings kommun och Köping Stars informerade om de kommande förändringarna i KB-hallen.
Karlbergshallens golv har länge diskuterats och Köpings Kommun har godkänt att ett trägolv skulle läggas innan säsongen startade.
Under måndagseftermiddagen kallade Köpings kommun och Köping Stars till pressträff för att berätta om trägolvet.
Golvläggningen kommer att påbörjas vecka 36, och beräknas vara klar i början av vecka 38.
– Det är väldigt skönt att trägolvet snart ska läggas. Sen hade vi förstås hoppats att man hade lagt in golvet tidigare. Men vi måste utgå från det här. Vi hoppas att det kan bli klart tidigare än vad det är beräknat. Varje dag är viktig för oss. När golvet är på plats så kommer det att bli riktigt bra, säger Köping Baskets ordförande Tomas Bandh.
Om golvet är färdigt i början av vecka 38, då är det inte långt kvar till er premiärmatch mot Luleå 29 september. Hur går tankarna kring det?
– Oron finns ju där. Det har vi deklarerat. Vi är oroliga, och det är därför vi har bett kommunen att prata med det ansvariga företaget så att det går snabbare än beräknat. Hur långt på kvällarna kan de arbeta, och arbetar de på helgerna? Varje dag är viktig för oss.
Hur viktigt är det för spelarna att kunna träna på golvet innan seriestarten?
– Jag tror att rent tekniskt så är det inga problem. Men att man byter underlag är inte bra. Att träna på olika underlag i olika hallar är inte bra för inflammationer. Under perioden Karlbergshallen är stängd så kommer laget att träna i Badhushallen, för där finns det trägolv. Golvet är ungefär lika mjukt som KB-hallens golv kommer att vara. Vi vill inte att spelarna skadar sig för att man byter underlag för ofta.
Marina Yazdany, enhetschef för bad, hallar och enhetsstöd på Köpings kommun, berättar om golvläggningen:
– Det finns alltid en viss oro när man ska utföra stora projekt på kort tid, men vi har god kontakt med leverantörerna, säger Yazdany.
Föreningen har uttryckt att man är oroliga över att golvet blir klart så pass nära sin premiärmatch. Vad säger du om det?
– Det är något som vi i kommunen och föreningen får försöka hitta en lösning på. Det här är något som vi som kommun och föreningen måste växa in i. Det ser ut som det gör nu, och vi får följa tidsplanen men hoppas att det blir klart tidigare.
LÄS MER OM KÖPING STARS:
Premiärmatchen flyttas – Stars börjar på hemmaplan