Arboga
15:47 | 10 augusti 2018

Bildspel: Stor skara följde medeltida avrättning

Många såg Ravald Lekare gå sitt öde till mötes.

Ravald Lekare, spelad av Andreas Norling, hålls kedjad av vakter. Foto: Björn Blomgren

Under fredagens medeltidsdagar i Arboga var det dags för den första uppsättningen av ’Ravald Lekares öde’, gatuteatern där publiken får följa proceduren vid en medeltida avrättning.

Föreställningen handlar om den medeltida Arbogabon Ravald Lekare, som dömts till döden då han slagit sönder den högt uppsatte Japp Olssons port.

Publiken fick följa med när domen förkunnades på flera platser runtom i staden, då följet som släpade Ravald Lekare till avrättningsplatsen i Ahllöfsparken drog förbi.

Andreas Norling spelade Ravald med den äran. Han såg plågad ut, stretade emot mot vakterna och klagade högljutt över hur orättvis domen var. Extra krydda var att Japp Olsson, spelad av Magnus Carlsson, strök runt i kulisserna och hånade den dödsdömde med övertygande skådespel.

Uppskattningsvis följde ett par hundra personer den populära gatuteatern som Bygdespelets Vänner har som tradition att spela under medeltidsdagarna. De spelar ”Ravald Lekares öde” även under lördagen.

I spelaren ovan kan du se Magazin24:s bilder från gatuteatern.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020