Domarkåren bryter isen för mångfald
Kommande säsong ska de svenska hockeydomarna bära regnbågsflaggan på sina dräkter – ett initiativ som välkomnas av Köpingsdomaren Joel Hammar.
Kommande säsong ska de svenska hockeydomarna bära regnbågsflaggan på sina dräkter – ett initiativ som välkomnas av Köpingsdomaren Joel Hammar.
Svenska Ishockeyförbundet och Riksidrottsförbundet, RF, tar ytterligare ett steg mot att skapa en mer välkomnande miljö för alla på och runt omkring isen. I ett projekt kallat ”Isbrytaren”, startat av förbundets domaransvarige Joel Hansson, kommer alla förbundsdomare den kommande säsongen att bära regnbågssymbolen på sina dräkter.
– Domarmärket ska fungera som en symbol, ett ställningstagande för oss och för blivande domare att kunna känna att ”jag duger som jag är och jag kan ägna mig åt den här idrotten oavsett vem jag är”. Märket visar också att vi som domare arbetar för att arbeta bort användningen av ett rasistiskt, sexistiskt eller homofobiskt språkbruk. Den här symbolen hoppas vi kommer göra stor skillnad för synen på hockeyn i stort och kunna locka nya grupper av domare, och få igång ett samtal om vilken miljö vi vill ha, skriver Joel Hansson på sajten Hockeydomare.se.
En av rättsskiparna som kommer bära regnbågssymbolen i vinter är Köpingsdomaren Joel Hammar.
– Det är väldigt bra att svensk ishockey tar ställning och vi visar att vi är öppna för alla. Vi har sedan tidigare tydliga regler och policys. Det blir fortfarande avstängning vid könsrelaterade kränkningar, rasistiska påhopp och liknande, men nu ska vi offentligt visa var vi står, säger Joel.
Vilka reaktioner har du märkt av kring initiativet?
– Min uppfattning är att det bara är positiva. Både från spelare, publik och föreningar. Det finns en machokultur inom ishockeyn som är lite förlegad, men jag har bara hört positiva reaktioner om märket.
Joel Hammar dömde förra säsongen främst i Hockeyettan. Kommande säsong har den assisterande domaren flyttats upp till Hockeyallsvenskan och han ser fram emot att få bära regnbågsmärket under match.
– Det kommer kännas bra. Andan inom domarkåren har alltid varit bra, men som sagt är det bra att vi visar det utåt också. Vi vill vara öppna. Oavsett ålder, kön eller sexuell läggning ska alla trivas inom domarkåren och hela ishockeyvärlden, avslutar Joel Hammar.
