Gustafsson efter segern mot Teixeira: ”Min belöning”
Hyllar motståndaren Teixeira – och den svenska publiken.
Hyllar motståndaren Teixeira – och den svenska publiken.
Alexander ”The Mauler” Gustafsson besegrade i söndags brassen Glover Teixeira inför hemmafansen i ett kokande Globen. Medåkersonen vann i femte ronden via knock out, men förvånades över den mängd stryk som hans motståndare stod ut med innan han gick ner.
– Glover en tuff kille. Jag var hedrad över att möta honom här hemma i Stockholm. Han har en stark haka, han är en riktig fighter. Han kämpar sig igenom smärtan och bara kör vidare. Han är en stark, tung fighter. Jag kan inte bara stå och växla slag med honom, jag måste röra mig och få poäng. Jag tog bara min tid att komma dit, säger ”The Mauler” i ett pressmeddelande enligt kampsportsajten kimura.se.
Alexander Gustafsson passade även på att tacka för det enorma stödet från den svenska publiken.
– Publiken var fantastisk. Det är alltid en höjdpunkt i min karriär att fightas på hemmaplan. Jag har alltid haft så mycket support från de svenska och europeiska fansen. Den här vintsten är min belöning för vad jag gav vid det här träningslägret. Ett läger är fullt av uppoffringar och hårt jobb varje dag så att vinna här inför mina hemmafans är min belöning.