Västra Mälardalen
11:30 | 2 april 2017

Magazin24 fortsätter växa – startar modern reklambyrå

Vd Henrik Hansson om satsningen: ”Vi arbetar hårt för att se kundens behov”.

Henrik Hansson, vd på Magazin24, berättar om framtidsplanerna. FOTO: DAVID ERIKSSON

Magazin24 expanderar verksamheten och startar nu upp en form av reklambyrå som kommer gå under namnet Earton Public Interactions.

– Vi kallar det ”public interactions”, för att vi jobbar med interaktion. Marknadsföring är så enkelriktat, men det är lika mycket en tvåvägskommunikation, säger Magazin24:s vd Henrik Hansson.

Han förklarar vidare:

– Säljarna håller på med behovsanalyser nu till varenda kund. Det betyder att de sätter sig ner och får en diagnos på kunden över vilka behov de har. När det gäller till dags datum så kan vi se om vi kan erbjuda dem hjälp med de tre produkter vi har (tidning, mobil och dator).

Med Earton Public Interactions kan Magazin24 erbjuda ännu mer till kunderna.

– Med en reklambyrå kan vi erbjuda dem hjälp med 30-40 procent till. Marknadsföringen som kunden får av oss täcker i stort sett allt utom att vi inte är ett produktionsbolag, alltså vi tillverkar inte grejerna. Men vi ser till att leverera ett material som kunden kan ha nytta av, säger Henrik Hansson, och fortsätter:

– Allt börjar i en interaktion och det är därför vi kallar det ”public interaction”. En interaktion mellan säljaren och kunden, ett samspel.

Som ett led i satsningen har företaget anställt en ny grafisk formgivare.

– Vi hade tänkt börja med detta för fem år sen, men det har inte funnits tid. Nu kan hen fokusera mycket på detta. Sen kommer vi se hur långt vi kan driva detta. Vi kan marknadsföra över hela landet, men vi börjar här regionalt.

Henrik Hansson tycker att behovet finns.

– Ej genomtänkta markandsföringsstrategier leder ofta till att all PR ser undermålig ut. PR som i grund och botten skall hjälpa kundens att öka sin omsättning. Då snackar vi inte bara annonsering, det är bara en del. Som reklambyrå kan vi hjälpa företagen med att nå ut till sina kunder och berätta vad det är som dom har att erbjuda omvärlden.

Magazin24 har även anställt två nya säljare som en del av satsningen.

– Säljavdelningen har expanderats i samband med detta för att få tid att göra allt. Vi arbetar hårt för att se kundens behov. Det är kärnpunkten i allt, avslutar Henrik Hansson.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020