Köping
07:52 | 27 mars 2017

Här är nye chefen för medicinkliniken i Köping

Johan Saaw blir ny verksamhetschef för medicinkliniken på Västmanlands sjukhus Köping.

Johan Saaw. FOTO: REGION VÄSTMANLAND

Den 4 juni tillträder Johan Saaw sin nya tjänst som verksamhetschef. Det meddelar Region Västmanland i ett pressmeddelande under måndagen.

– Johan har lång erfarenhet och gedigen kunskap om verksamheten i Köping, och har goda förutsättningar för att fortsätta utveckla kliniken, säger Håkan Wittgren, chef för Västmanlands sjukhus, i pressmeddelandet.

Johan Saaw arbetar idag som biträdande verksamhetschef och överläkare i Köping. Så här säger han om sina nya uppgifter:

– Min huvudsakliga uppgift blir att leda arbetet på kliniken men räknar med att till viss del fortsätta att jobba som läkare. Det är viktigt att behålla en nära kontakt med det dagliga arbetet och att vara synlig i verksamheten.

Så här beskrivs Saaws bakgrund i pressmeddelandet:

Johan är uppvuxen i Köping. Efter gymnasium och militärtjänst började han läsa medicin i Uppsala. Han gjorde AT i Västerås och började därefter ST-tjänstgöring i Köping. 2009 var han färdig specialist i internmedicin och 2012 specialist i njurmedicin.

– Jag har arbetat på sjukhuset i 13 år och vet att det är en bra verksamhet som jag vill driva vidare i samma anda. Samtidigt ser jag flera betydande utmaningar som vi måste hantera, det gäller inte minst bemanning och hur vi ska klara att hålla vårdplatser öppna, säger Johan Saaw.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020