Ernst Kirchsteiger är den harmoniska inredningsfarbrorn med hela svenska folket. I somras tog han sig an ett renoveringsprojekt i Kolsva, det gamla orangeriet vid Kolsva Herrgård. Nu har han återvänt för en julpecial, och Magazin24 fick träffa honom för en pratstund om julen.
Under tre torsdagar med start i morgon kommer ”Jul med Ernst” visas i TV4. Huset (eller ett mindre slott som Ernst helst vill kalla det) har inretts med en ståtlig julgran, väldoftande liljor och plädar i vinrött och benvitt. Den sprakande öppna spitsen har spridit värme, och de småfrusna tårna värms upp av golvvärmen. Doften i det gamla orangeriet i Kolsva är ljuvlig, med en blandning av citrus och juldofter.
Hur känns det att vara tillbaka?
– Underbart. Idag när vi gick och åt lunch i herregården så fick jag en sådan hemmakänsla. Det känns konstigt att det snart är slut.
Ernst tillsammans med diverse hantverkare och tv-team spenderade tio veckor här i somras och tre veckor nu inför julprogramserien. Det var ett självklart val att återvända. Redan under renoveringen av det gamla orangeriet under sommaren väcktes visioner hos honom om hur julpyntet skulle se ut.
– För mig fanns det inga andra alternativ. När jag gick runt här i somras kunde jag nog se lite förvirrad ut, redan då när jag bar in prästkragar här i började jag tänka på enris och vart julgranen skulle kunna stå.
Hur har du tänkt när du julpyntat just det här huset?
– Jag har fortsatt på samma spår som vi var in på i tidigare. Eftersom det har varit ett orangeri så har jag tagit in mycket växter, såsom liljor, frukter och citrusträd.
Till julen drar nog de flesta fram samma gamla pyntlåda från vinden när det är dags att juldekorera hemma. Hur kan man utveckla sin julinredning?
– Ja, men jag tror mycket på levande växter. Skippa dessa färdiga saker, de gamla prydnadsänglarna du tar fram år efter år. Gå förbi blomsteraffären och handla ditt julpynt så blir det väldigt fint och juligt. Sen tycker jag det är viktigt att inte ”smeta ner” varenda centimeter av sitt hem med julpynt, utan ha lite dekoration på olika ställen.
Syftet för Ernst med hans inredningsprogram är att inspirera. Att tittare ska få inspiration, idéer och tips på kreativa inredningsdetaljer.

På husets framsida har det dekorerats med ljusslingor och granar med röda äpplen.
Â
Inte bara frid och fröjd
Många stressar under julen. Klappar ska handlas, huset ska grundligt städas, gran ska köpas, och maträtt efter maträtt bara måste finnas på julbordet. Alla dessa normer om att saker och ting måste vara på ett visst sätt, både i samhället men också hos individen.
– Jag minns att min mamma till och med dammsög innetaket när jag var liten, och jag frågade henne varför. ”Men det måste ju vara fint jul!” svarade hon då. Jag tänkte att hon hade blivit alldeles tokig. Alltså, man kan ju faktiskt se julen som vilken fest som helst, man behöver inte städa och pynta mer för det.
Ernst råder att nollställa sig och tänka hur man själv vill fira sin jul. Att ta bort alla måsten. Själv väljer han att se det som en lugn och stillsam högtid som inte bara handlar om julafton den 24 december. Han sprider ut firandet över hela månaden. Julen för Ernst är att vara med vänner han älskar och fnittra, fika lussebullar, kramas och bara njuta. För honom är inte julen allt som man ser med blotta ögat, utan en harmonisk känsla.
– Man får heller inte glömma bort att vara riktigt snäll. Det är det bästa sättet att få fram en perfekt julstämning. Jag brukar bara le mot folk på stan, lite extra sådär. Ge ett extra leende och sprid glädje både till dig själv och andra.
Magazin24 passade även på att ställa lite snabba julfrågor till Ernst. Ta reda på här Ernst Kirschteiger helst av allt äter julbordet? Och tassar han runt barfota även fast det är december?


