Okategoriserade
08:44 | 22 oktober 2013

Populär infokväll på Ullvigymnasiet

I veckan anordnas en informationskväll på Ullvigymnasiet. Elever från årskurs 9 i regionen är välkomna att se och höra vad skolan har att erbjuda.

Nioklassare från regionens högstadieskolor är på torsdag inbjudna till Ullvigymnasiet. Skolledning, lärare och elever har satt ihop ett program för kvällen. Förra året kom över 300 elever på besök.
– Vi räknar med att det kan bli fler besökare i år. Kvällen brukar vara mycket uppskattad, berättar Sven-Erik Gustafsson, programchef på Ullvigymnasiet.

Kvällen börjar med samling i aulan, där rektor Arne Larsson kommer att berätta om skolan. Sedan får de gå vidare till de program de är extra intresserade av.

Niorna har tidigare fått valt tre olika program.
– Både ullvielever och lärare hjälper till att introducera de olika programmen. Då har niorna chans att ställa mer specifika frågor, förklarar Sven-Erik Gustafsson.

Därefter är det mingel och bjuds på tilltugg. Eleverna får en chans att möta varandra och se hur skolan ser ut.

Det hela startar klockan 18.30 på torsdag den 24 oktober.

Skolan anordnar även ett öppet hus den 23 november.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020