Arboga Oppboga BK
Information om klubben.
Information om klubben.
Vi i Arboga Oppboga BK träffas två gånger i veckan på boulebanorna vid Stureskolan och spelar boule tillsammans. Boule är en trevlig sysselsättning för alla som vill röra på sig och träffas.
Det är en sport som alla kan genomföra både unga, äldre, handikappade eller hörselskadade. Spelet går till så att klotet skall kastas nära ”lillen”. Den som kommer närmast får poäng. Alla är välkomna att prova på gratis, ta gärna med dig vänner och familjemedlemmar. Det finns klot att låna för de som vill.
Klubben har en medlemsavgift per person på 50 kronor/år. Utöver att träna och träffas spelar de som vill tävlingar på olika nivåer.
Välkomna att prova på 24/6, 25/6, 1/7, 2/7, 8/7 och 9/7 klockan 14.00-16.00. Om intresse finns kommer det att finnas fler tider under sommaren.
Har du frågor så kontakta oss:
Rolf Olsson 070-5513548 och Kristhina Öberg 070-3132393
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.