Insänt
11:39 | 19 december 2019

Equmeniakyrkan i Lunger bjöd på stämningsfullt luciatåg

På fredagskvällen var den luciaprogram i Equmeniakyrkan i Lunger och kyrkan fylldes snabbt av familjer med barn i alla åldrar.

Församlingen hälsades välkommen både av Torgny Lindner från kyrkan och arbogabygdens Anna Katri Kuronen.

Kyrksalen med sitt höga tak och vackra textil var en lämplig bakgrund till Lucian Signe som sakta kom in följd av sina tio tärnor och några livliga tomtar.

Åsa Westerberg hade övat in ett långt program, som utan svårigheter framfördes av luciatåget .Där var gamla Staffansånger och Midnatt råder, där var Tänd ett ljus och låt det brinna och många andra som vi älskar att höra. Allt var väl inövat och uppskattat av alla.

Efteråt servrades kaffe i undre våningen av kyrkan.

Det finns femtio medlemmar i Equmeniakyrkan fd Missionskyrkan och det är fantastiskt att man kan hålla den i gång. Man har olika aktiviteter för bygdens invånare där till exempel mammor träffas någon dag i veckan. Andra samlas till handarbeten av olika slag och lokalerna kan hyras till begravningskaffe eller andra fester. Man samarbetar med svenska kyrkan vilket visades den här kvällen med kyrkoherden Joakim Vikström på plats.

Det är viktigt för en landsbygden med lokaler där man kan mötas vid olika tillfällen och vi får hoppas att invånarna i Lunger kan hålla kvar sin vackra och ändamålsenliga kyrkolokal.

Birgit Johansson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020