Insänt
09:11 | 9 mars 2017

Görel Crona trollband publiken i Arboga

Populär föreställning.

FOTO: BIRGIT JOHANSSON

Arboga teaterförening hade med anledning av Kvinnodagen den 8 mars engagerat skådespelerskan Görel Crona att framföra sin egen monolog Shakespeares dotter.

Under den femtiofem minuter långa föreställningen växlade hon mellan olika roller i dramat och vi kunde med lätthet se hela handlingen utspelas framför våra ögon. Susanna Shakespeare, den stora författarens dotter lät oss uppleva en berättelse där hon från att vara en aktad maka och mor blev anklagad för häxeri.

Hon funderade över varför hon som gift var tvungen att byta namn, varför hon när hon väl var gift, blev ett tillbehör till sin man, hans hustru, hans barns mor hans medhjälpare och varför hon inte var betrodd att utan sin mans överinseende göra den medicin som hon så väl behärskade. Genom lögner och förtal ställdes hon inför rätta och hennes framställning av juryn som skulle döma henne var superb.

Kort sagt, publiken i den fullsatta lokalen följde varje rörelse och mimik, när Görel Crona med föredömlig variation i röststyrka helt behärskade scenen.

Den vackra scenbilden i den gamla teaterlokalen som använts sedan 1881 gav en bra inramning till ett otroligt skickligt framförande.

Arboga teaterförening serverade efter föreställningen cider och en läcker osttallrik.

Birgit Johansson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020