Högklassig konsert i Heliga trefaldighets kyrka
På lördagseftermiddagen inbjöd familjen Birgitta Rosenqvist-Brorson allmänheten till en konsert med många skickliga musiker och sångare.
På lördagseftermiddagen inbjöd familjen Birgitta Rosenqvist-Brorson allmänheten till en konsert med många skickliga musiker och sångare.
Konserten anordnades för att fira Clara Brorson, som fyllde 30 år, och intäkterna tillfaller Parkinssonförbundet till minne av hennes framlidne far Jan Brorson.
Konserten inleddes med att Birgitta spelade ett stycke av Purcell på kyrkorgel och sedan återuppstod den förra trion Tre Röster, Birgitta, Clara och Linnea, som under många somrar sjöng i kyrkorna. Vi, som var med då , gladdes att åter höra Summertime med Linnéa som solist.
En nybildad kör av ett tjugotal vänner med fantastiska röstresurser framförde den välkända Du är släkt med stjärnorna och Midsommarmässa, en vacker hyllning till naturen.
Makarna Elin och Sven Jauring visade att de klarar av det mesta inom musiken. Med humor och skicklighet sjöng de en operaduett.
Mattias Brorson är professionell sångare och tillsammans med kören sjöng han Leonard Cohens Halleluja så att inget öga var torrt.
Programmet skiftade ständigt. Abbas Ciquitita med Linnea i en duett följdes av Stabat Mater med Klara och Anna. Ibland var det solosång till piano och cello, ibland vacker sopran ledsagad av känsligt munspel.
Före detta kyrkoherden Rolf Larsson höll ett tal och alla sjöng tillsammans psalm 23 med text av Franciskus.
Under anslutningspsalmen En vänlig grönskas rika dräkt hördes verkligen att det var många skickliga sångare även bland publiken.
Vi är tacksamma att vi fick delta i denna stora musikalisk upplevelse.

Birgit Johansson