Insänt
16:38 | 16 februari 2018

Insänt: Föreställningen Gryning – ett ljus i vintermörkret

Rotundan i Arboga fylldes på torsdagskvällen med en förväntansfull publik.

Många mindes Cecilia Kyllinges föreställning Bjällerklang från i höstas och dagens föreställning med titeln Gryning- tid för goda nyheter lovade det bästa.

Föreställningens alla inslag är skrivna och komponerade av Cecilia Kyllinge själv och de sex medlemmarna i gruppen hjälper till att framföra dem med stor musikalitet och spelglädje. Melodier i bossanovatakt, fina bluesslingor skickligt spelade på munspel, en hel arsenal av rytminstrument som tvättbrädor och till det härliga arrangemang av stämsång tlll de medryckande melodierna framfördes också av Elisabeth Berglund, Fia Wiktorsson, Jan-olof Jansson, Christer Ring och Anders Larm.
Temat Tid för goda nyheter löpte som en röd tråd genom föreställningen. Cecilia drog fram människor som med sitt mod blivit betydelsefulla i historien,  exempelvis  den svarta kvinnan Rosa Parks som genom att vägra flytta sig i bussen , startade en stor strejk som ledde till beslutet att det inte fick förekomma någon segregation i bussarna.

En annan melodi handlade om Malinka, tiggare som sedan två år bor hos en äldre dam som spontant bjöd in henne.

En passus i föreställningen var en Nyhetsutsändning som bara framhöll det goda som hänt i naturen och miljön. Kanske att media skulle ta samma steg och ge människorna hopp att leva genom att berätta om alla goda insatser och förbättringar som trots allt görs i världen.
Föreställningen väckte många tankar och många gick säkert hem och funderade över att livet kan ändras positivt om man låter vackra drömmar vara våra vägvisare.

Birgit Johansson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020