Insänt
08:16 | 17 oktober 2023

Konsertresa med SPF Seniorerna i Arboga och Kungsör

Sven-Ingvars Personligt den 15 oktober.

På söndagen var ett drygt 50 tal musikintresserade medlemmar i SPF Aktiv Arboga samt SPF Kung Karl Kungsör på ett besök i Örebro Konserthus. Detta för att avnjuta en av årets sista framträdande på årets turné från Sven-Ingvars med frontfiguren Oscar Magnusson.

Jag tror alla kände sig som hemma i ”deras vardagsrum” med gamla godbitar från 60-talet som, ett litet rött paket, Fröken Fräken, och framöver Frödingepoken i gruppens historia till Oscars egen hyllning till sin far, vi möts. Ett genomgående bra ljud och många önskningar framfördes i ett rivigt och snabbt tempo. Mats och Oscar spelade en av sina första låtar som de uppträtt med. En ren 80-talskänsla.

Den enda fadäs som drabbade oss var att vi fick sitta spridda i salongen och några till och med på extrastolar. Allt genom den mänskliga faktorn och samverkan med datasystem. Hoppas alla ändå fick sin del av upplevelsen. Inga hårda ord på vägen hem i Vibybussen med chaufför Leif vid ratten.

Tack för en fin upplevelse!

Text: Sten Johansson
Foto: Inger Kåberg Johansson


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020