Insänt
19:18 | 3 april 2018

Musikquiz och bingo hos PRO Arboga

På PRO Arbogas medlemsmöte den 20 mars i Medborgarhuset hälsade ordförande Ulla Berndtsson alla välkomna och påminde om de planerade aktiviteterna under våren.

Danzant - Mayliz Larsson och Conny Langevik underhåller

Närmast i tur står BH-skola hos BeHagfullt den 4 april där det fortfarande finns lediga platser. Den planerade vinprovningen i april är dock tyvärr inställd p.g.a. för få anmälningar.

Reseansvariga Birgitta Berg och Karl-Ove Johansson informerade om kommande resor. Ett digert program med resmål som Oslo/Köpenhamn, Uppsala, Vadstena, Waxholm/Cinderellakryssning, Hjalmar i Brevens Bruk och Ingemarsspelen i Nås har arbetats fram. Intresserade vänder sig till reseansvariga för anmälningar eller ytterligare upplysningar.

Danzant – Mayliz Larsson och Conny Langevik – underhöll med sång och musik i en Musikquis. Tio kluriga frågor med varierat tema skulle besvaras ackompanjerade av visor som hade samband med frågorna.

Efter kaffe och lottdragning bjöds det på mer musik och sång av Danzant. Som avslutning på en uppskattad eftermiddag spelades bingo under ledning av Maud Andersson. 

Text och foto: Margareta Engström Nöstdal

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020