Insänt
12:51 | 18 september 2024

SPF Seniorerna Köpingshus på resa 15-16 september

Två dagars rundresa i Dalarna "Siljan runt med omnejd".

Båtlunch på Siljan.

Söndag:
I den tidiga söndagsmorgonen åkte vi norrut genom ett frostnupet Bergslagen i soldis. Vår Götlunda-buss framförs av företagets ägare, Lasse Nilsson. Då nämnde chaufför kört buss i 50 år och avverkat 400 000 mil bakom ratten kändes det tryggt. Framme i Leksand klev vi på M/S Gustaf Wasa, som till 1958 drevs med ånga, för lunchkryssning över Siljan, som på sina ställen är 150 meter djup. Laxen var välsmakande på en solig sjö utan vågor.

Bussen tog oss sedan till Mora och Emma och Anders Zorn. Gården förvärvades av en 26-årig Zorn som flyttade hem från Paris med sin Emma. Huset byggdes på i etapper ritade av Zorn själv. Där fanns tidigt elektricitet med kylskåp, dammsugare och brödrost. Även Moras första privata telefon. En varmvattenberedare köpt i USA värmde huset. På museet finns många av Zorns verk, bland annat de nakna kullorna. Tällberg blev dagens sista stopp med middag på Dalecarlia hotell.

Måndag:
Vi sade adjö till Dalecarlia hotell och styrde kosan norrut. På väg mot Dalhalla ligger Nittsjö Keramik. Sedan 1847 har det tillverkats keramik i fabriken. I närliggande butik kan man köpa andrasortering till bra priser.

Falun blev nästa destination. Vår guide Caesar berättade om Falu gruva. De första dokumenten dateras 1288. Bergsmännen styrde brytningen i flera hundra år. År 1533 tog Gustav Vasa hand om gruvan och avrättade ett antal av bergsmännen. Ett flertal mineraler, bland annat guld och silver, utvanns också. 1992 avslutades brytningen. 2001 blev gruvan ett världsarv på Unescos lista. Falukorv och Falu rödfärg har båda anknytning till gruvan.

Sista stoppet blev Avesta Art. I det ståtliga gamla järnverket ryms idag ett konstmuseum. Två jättelika ugnar dominerar byggnaden. Bland permanenta utställningar kan nämnas Kjell Engmans glaskonst som visas i en mörk sal med effektfull belysning.

Tack till Kent Hahre som hållit ordning på oss och skött biljetter, incheckningen på hotellet med mera. Tack även till Stig Larson som deltagit i planeringen.

Text: Håkan Lövling
Foto: Rosa Lövling och Monica Loftin


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020