Mikroverktyg flyttar sin tillverkning bort från Valskog
Samtliga anställda har erbjudits arbete vid företagets enhet i Södertälje.
Samtliga anställda har erbjudits arbete vid företagets enhet i Södertälje.
Under torsdagen nåddes Magazin24 av uppgifter om att företaget Mikroverktyg, som funnits i Valskog sedan 2014, ska lägga ner sin fabrik på orten. Kjell Wallin, vd för Mikroverktyg, skriver i ett mejl till tidningen att uppgifterna delvis stämmer.
– Tillverkningen flyttas till Södertälje. Samtliga anställda har erbjudits arbete vid vår enhet i Södertälje. För anställda som väljer att inte följa med kommer anställningarna att avslutas under första halvåret 2025. Några anställda har redan erhållit nya arbeten, bland annat vid vårt systerföretag i Kungsör, och utöver dessa så berörs sex stycken anställda, skriver Kjell Wallin i mejlet.
Enligt Mikroverktygs hemsida har fabriken i Valskog varit fokuserad på ”korta ledtider i små serier och bearbetning av större 5-axliga artiklar. Även vår avdelning för långhålsborrning ligger i Valskog. Innan vi blev Mikroverktyg i Valskog, så hette företaget Albins Mekaniska Verkstad”.
Kjell Wallin igen:
– Vi har valt att rationalisera vår verksamhet på grund av minskad försäljning som en följd av bland annat Secos stängning av fabriken i Arboga (som var en av våra större kunder för enheten i Valskog). Utöver detta så är vi påverkade av det allmänna konjunkturläget inom industrin med låg investeringstakter inom maskin och entreprenadindustri.