Publikrekord väntas i Stars nyckelmatch
”Jotti” Nikolaidis Uppsala Basket kommer på besök.
”Jotti” Nikolaidis Uppsala Basket kommer på besök.
Kampen om de åtråvärda slutspelsplatserna i SBL är fortsatt väldigt jämn. Köping Stars parkerar just nu på plats åtta i tabellen, den sista slutspelsplatsen, två poäng före Södertälje. Två poäng före Stars hittas Uppsala Basket – som under tisdagskvällen kommer på besök till Köpings Bad & Sport.
– Vi kommer taggade inför utmaningen, säger Stars-tränaren Torbjörn Gehrke till klubbens hemsida.
Arenan väntas bli fullsmockad i mötet mot Uppsala. Klubbens samarbetspartners står för inträdet och förhoppningen från Stars sida är att det blir nytt publikrekord ikväll.
”Välkommen också i kväll till en synnerligen viktig och sannolikt thriller i jakten på en plats i basketens slutspel. Tredje SBL-mötet mellan Köping Stars – Uppsala Basket. Intressant inte minst då gästerna coachas av förra Starscoachen, Köpingsbon ”Jotti” Nikolaidis, och att Uppsalatruppen består av tidigare Köpingsspelare som Michael Axelsson Kaltak, Niklas Larsson, Lukas Friberg och Alan Zekovic”, skriver Köping Stars.
Lagen har mötts två gånger tidigare den här säsongen. I det första mötet vann Köping i Uppsala och i det andra vann Uppsala i Köping.
Köping Stars väntas ställa upp med fullt manskap ikväll. Det innebär att skadedrabbade KeShawn Curry finns med, men om han kan spela fullt ut är oklart.