Benny Fager: ”Det är förvånande att de har så mycket poäng”
Trots regn och rusk var Munktorps BK i högform och sköt in höstsäsongens första mål.
Trots regn och rusk var Munktorps BK i högform och sköt in höstsäsongens första mål.
Med två matcher spelade och noll mål gjorda på höstsäsongen var det ett laddat Munktorp som tog emot Tortuna SK på Tallåsen.
Drygt 20 minuter in i matchen klev Benny Fager fram och gav sitt Munktorp ledningen med 1-0. I andra halvlek hittade samme Fager mål igen och med tio minuter kvar snyggade Sebastian Schönfeldt till målprotokollet med 3-0.
– Vi spelade riktigt bra idag, vi har spelat bra tidigare i höst också men nu satte vi chanserna. Det var skönt att få till lite mål, bryta måltorkan, säger Benny Fager efter matchen.
Vad tycker du om Tortunas insats?
– Om jag ska vara brutalt ärlig, vilket jag nog alltid är, så är det förvånande att de har så mycket poäng. Det gick förvånansvärt lätt, de kändes lite veka.
Fager är hoppfull inför vad som återstår av säsongen.
– Vi behövde den här segern för att vända trenden och klättra uppåt i tabellen. Jag tror att vi kan hamna i alla fall i mitten av tabellen om vi fortsätter såhär.
På torsdagskvällen spelade även Arboga Södra IF och Hallstahammars SK FK. Arboga föll borta mot IFK Västerås FK med 3-2 och Hallstahammar slog Skinnskattebergs SK med 0-2.