Fotboll
21:18 | 29 januari 2019

Förre Södraspelaren provspelade med Tottenham

Talangen på besök hos Premier League-klubben.

Tottenham Hotspur. Foto: pixabay.com

Arboga Södra-fostrade målvakten Wille Jakobsson, 17, utvecklas i raketfart. Talangen, som tillhör nyblivna allsvenska klubben AFC Eskilstuna, har ögonen på sig från internationella storklubbar.

För ett par veckor sedan var han på besök hos Premier League-klubben Tottenham Hotspur. Jakobsson tränade med klubbens akademilag på plats i London under en veckas tid och hann dessutom med en match mot Chelseas akademilag.

– Jag tyckte det gick bra men tyvärr fick vi stryk med 5–2. Men det var coolt att möta Chelsea. Det är ju en storklubb, så det var häftigt, säger Jakobsson i en intervju med AFC Eskilstunas officiella Facebook-sida.

Jakobsson byttes in i halvtid då Tottenham låg under med 0–3, och vaktade sedan målet hela andra halvlek.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020