Sammanfattning av fotbollssäsongen 2023
Flera spännande topp- och bottenstrider – så gick det för regionens lag detta år.
Flera spännande topp- och bottenstrider – så gick det för regionens lag detta år.
Flera långa dagar och kvällar av hård försäsong i kyla och regn, tusentals träningstimmar och många månaders matcher på det. Det har nu blivit dags att sammanfatta fotbollssäsongen 2023 och vi börjar med damlagen.

Forsby FF klev in som nykomlingar i division 2 Västra Svealand efter seriesegern i division 3 året innan. I den nya serien fick FFF direkt känna på det tuffare motståndet och även fast de tog fyra poäng på de tre första matcherna så hamnade Köpingslaget tidigt i bottenstriden.
Efter 22 omgångar stod det klart att Forsby slutade på en tiondeplats med 14 inspelade poäng och en målskillnad på 34–66. Om det räcker för fortsatt division 2-spel är fortfarande oklart. Bästa målskytt blev Tindra Gyllström med 10 fullträffar.
I serien under, division 3 Örebro-Västmanland, återfanns Sörstafors-Kolbäck FK som enda lokala lag. Även de hade en tuff säsong. När serien summerades efter 16 spelade omgångar stod det klart att SKFK slutade på sista plats med tio poäng och att de spelar i division 4 nästa år. Bästa målskytt blev Evelina Stenberg med fyra fullträffar.
I division 4 får Sörstafors-Kolbäck sällskap av Arboga Södra, Forsby FF Ungdom och Kungsör BK nästa säsong. Arboga var det bästa lokala laget i den serien på en femteplats med 21 inspelade poäng. De var dock långt efter seriesuveränerna Norrby SK som vann serien obesegrade. FFF Ungdom slutade sjua med 17 inspelade poäng medan Kungsör BK slutade sist med endast en poäng. Bäste lokala målskytt blev Forsby FF:s Daniella Binjamen, som stod för imponerande 15 mål på 10 matcher.

Nu går vi vidare till herrsidan där Köping FF var det enda laget som spelade i en förbundsserie, nämligen division 3 Västra Svealand. KFF inledde säsongen väldigt starkt, men i slutändan kunde inte laget hota i den absoluta toppstriden. Efter 22 spelade matcher slutade Köping FF femma i tabellen med 35 inspelade poäng.
Bäste målskytt blev lagkaptenen Alexander Carlsson, som med sina 15 mål delade på skytteligatiteln tillsammans med IFK Kumlas Simon Danielsson. Redan nu är det klart att huvudtränaren Dennis Söder kommer att kliva av sitt uppdrag. Han ersätts av tidigare Kungsör BK-tränaren Robert Alm.
I länets högsta serie på herrsidan, division 4, återfanns fyra lokala lag: Arboga Södra, Kungsör BK, Munktorps BK och Sörstafors-Kolbäck. Serien var den jämnaste på många år och ”alla slog alla” blev synonymt med fyran. KBK och SKFK fanns med i den absoluta toppstriden hela vägen fram till sista omgången.
Där bjöds det på stor dramatik. Kungsör vann sin sista match samtidigt som Syrianska från Västerås förlorade vilket betydde att Kungsör slutade på förstaplats vilket i sin tur innebär division 3-spel nästa år. Sörstafors-Kolbäck vann även de i sista omgången och klättrade upp till en andraplats. Klubben ska nu för första gången i sin historia kvala mot division 3.
Arboga Södra, som ramlade ner från division 3 säsongen innan, var illa ute vid sommaruppehållet. Men efter en urstark höst där Södra vann nio av elva matcher så säkrades kontraktet med några omgångar kvar att spela. Södra slutade sexa i tabellen, en placering före Munktorps BK. Bäste lokala målskytt i division 4 blev Sörstafors-Kolbäcks Jonathan Thelin med 17 mål.

I division 5 seglade Västeråslaget IK Oden, tränade av Köpingsbördige Kevin Ahlbäck, iväg tidigt och vann serien storstilat. I Odens skugga stod Hallstahammars SK FK för en lika stark säsong. På 22 matcher vann HSK 14 samtidigt som de hade en målskillnad på starka 68–30. Trots detta räckte det inte till någon uppflyttning.
Ett annat lokalt lag som hade en fin säsong var Valskogs IK. Nykomlingarna från division 6 imponerade och det gav tillslut en fjärdeplacering i tabellen med 39 inspelade poäng. Det tredje lokala laget i division 5, Kolsva IF, stod för en stabil säsong och slutade femma.
Bäste lokale målskytt i femman blev Hallstahammars Patient Ekele-Welo med 20 fullträffar.

I division 6 blev Köpingslaget Elastico FC seriesegrare för tredje året i rad. EFC stod i en klass för sig själva, vann 18 av 22 matcher, förlorade endast en gång och vann serien på 57 inspelade poäng. 13 poäng före tvåan Hornafrik Ungdomsförening från Västerås.
I samma serie återfanns även Köpings IS och Hed IF. De slutade på sjunde- respektive åttondeplats och spelar vidare i division 6 även nästa säsong.
Bäste lokala målskytt i sexan blev Klaudiusz Kazmierczak från Köpings IS. Han hittade nätet 24 gånger på 20 spelade matcher.
Nytt för denna säsong var att division 7 delades upp i två serier efter att flera nya lag kommit till.
I den västra serien fanns de lokala lagen Hallsta FK Ungdom, Somaliska FF, Forsby FF och Wahlsta SK. Bäst gick det för Hallsta som slutade tvåa i serien. De tog 27 poäng på de tolv omgångarna och var endast två poäng bakom seriesegrande Virsbo IF.
Somaliska FF slutade fyra på 19 poäng, Forsby FF femma på nio poäng och Wahlsta SK sjua med sju poäng.
Bäste lokala målskytt i division sju blev Hallstas Qendrim Gashi som stod för 14 mål på bara sju matcher. Gashi fick därmed dela på skytteligatiteln ihop med Dingtunas Emil Videhult.
Vad kommer fotbollssäsongen 2024 att bjuda på? Det får vi se nästa år!