Sju raka vinster inkasserade – Ekeby stormar fram i division 4
I våras var det långt ifrån säkert att laget skulle komma till spel – nu leder Ekeby BK serien storstilat.
I våras var det långt ifrån säkert att laget skulle komma till spel – nu leder Ekeby BK serien storstilat.
Ekeby BK är ett av Västmanlands formstarkaste lag, om inte det mest formstarka. Sju matcher in i division 4 står laget på maximala 21 inspelade poäng.
På dessa sju matcher har laget stänkt in 21 mål framåt och endast släppt in fem. En perfekt start, åtminstone på pappret.
– Oh ja, det har gått riktigt bra! Senast Gideonsberg hade dock spelet. Vi var inte riktigt där, men lyckades ändå vända underläge till seger, säger tränaren Roberth Lille till Magazin24.
Ekebytränaren berättar vidare att en av hans stora utmaningar i detta läge är att få laget att fortsätta prestera och att inte bli bekväma efter så många segrar i följd.
– Tjejerna krigar som tusan och det ska de ha beröm för. Stundtals har vi dock haft svårt att få igång vårt eget spel. Även fast vi ibland har spelat dåligt så har vi kommit undan med tre poäng i alla fall. Det är en enorm styrka i sig, men det skapar också en del frustration när vi inte riktigt gör det som vi har pratat om.
Det finns mer att hämta av laget, menar Lille.
– Absolut. Vi är inte där vi vill vara än.
Merparten av Ekeby BK:s trupp representerade Sörstafors-Kolbäcks damlag förra året. Av olika anledningar så valde spelarna att börja om i Ekeby BK och på klassiska Ekliden utanför Hallstahammar. I våras var det dock långt ifrån säkert att laget ens skulle komma till spel denna säsong.
– Tjejerna själv har gjort en otrolig resa. Ekeby BK hade ingen budget för ett damlag den här säsongen och det var många frågetecken. Men tjejerna var beslutsamma och ordnade fram allt själva. Sponsorpengar och allt annat runtomkring. När allt var på plats ringde de mig och frågade om jag ville träna laget. Då tackar man inte nej, säger Roberth Lille.
Han fortsätter:
– Ekeby tog emot tjejerna med öppna armar. Det är helt otroligt på vilket sätt vi har blivit välkomnade in i föreningen. Ekliden är en väldigt fin anläggning och vi trivs oerhört bra.

Ekeby BK har nu ett litet speluppehåll innan nästa match, som spelas efter midsommar. Den 23 juni väntar Västerås IK hemma på Ekliden.
Det ger laget tid att träna ihop sig ytterligare, slipa på taktiken och få tillbaka spelare från skador.
– Vårt mål är att bli bättre och bättre ju längre säsongen går. Vi kom igång sent och tappade mycket av försäsongen. Vi gick in i seriespelet ganska oprövade, men nu har de flesta spelat tillsammans i alla fall. Det har varit en resa.
Just skador är ett problem som gäckat laget under våren.
– Jag har aldrig varit med om så mycket skador som vi har haft den här säsongen. Två gånger har spelare fått lämna i ambulans och två gånger har vi åkt på rejäla knäskador. Vi har märkt av att det blivit tuffare på planen och att det delas ut tjuvsmällar. Det har vi påtalat för domare och det här är ett problem vi behöver få ordning på, säger Roberth Lille.
Som fortsätter:
– Samtidigt så måste jag säga att konkurrensen är riktigt bra i division 4 i år. Det är många lag som hade klarat sig bra högre upp i seriesystemet, det är jag övertygad om. Samtliga lag vi mött är svåra att möta. Det går inte att ställa ut skorna, utan det gäller att prestera.
Roberth Lille säger att damfotbollen har fått ett uppsving de senaste åren.
– Vi vill föra fram oss själva som ett alternativ. Att spelare inte behöver åka till exempelvis Västerås för att få ett bra gäng att spela fotboll i.