Sofi Flink tar plats i svenska Finnkampstruppen
Hallstatjejen i fin form inför kampen mot grannlandet i öst.
Hallstatjejen i fin form inför kampen mot grannlandet i öst.
Den gångna helgen tog spjutkastaren Sofi Flink SM-guld när hon noterades hon för 58,29 meter vid SM i Helsingborg. Hon vann guldet med över två meters marginal till tvåan.
Nu har Flink, som tävlar för Västerås FK, fått ytterligare ett glädjebesked. Hon tar plats i den svenska truppen som i helgen tar sig an Finland i klassiska Finnkampen. Årets upplaga avgörs på Stadion i Stockholm.
I den svenska dam- och herrtruppen finns både erfarna och debuterande Finnkampare, några spännande dubbleringar och flera av stjärnorna från sommarens mästerskap.
– Det känns väldigt positivt och roligt att blicka fram emot Finnkampen med det här laget. Det var många som gjorde säsongsbästa vid SM i Helsingborg i helgen och det gav oss ett kvitto på att många är i fin form. Alla är redo att fajtas om positionerna, ta många poäng till Sverige och krigas om en ny dubbelseger, säger förbundskaptenen Karin Torneklint till Svenska Friidrottsförbundets hemsida.