Motorsport
11:57 | 21 augusti 2020

Stark helg i Karlskoga av Team Bylund

Flera pallplatser för de lokala förarna.

Team Bylund-förarna Jonas Andersson, Mikael Johansson och Frederick Bylund. Foto: Privat

Den gångna helgen avgjordes det årligt återkommande motorevenemanget ”Kanonloppet” på Karlskoga Motorstadion. På plats fanns de lokala förarna i Team Bylund i form av Frederick Bylund, Mikael Johansson och Jonas Andersson med sina Legends cars-bilar.

Tävlingsformen är Sveriges största racingklass med med mellan 65-80 deltagare i varje tävling. Hälften fördelas i A- respektive B-finaler efter kvalet vid varje tävlingshelg.

Frederick Bylund kom till fyra A-finaler och kom då på plats 22, fem, tre och sex.

Mikael Johansson i sin tur körde i en A-final och kom där på plats 25. Han körde även i tre B-finaler och där slutade han fyra, tvåa och vann den sista.

Nya teamkollegan Jonas Andersson debuterade i Karlskoga och kom till B-finaler. Där körde han bra och placerade sig strax efter pallplatserna.

Team Bylund kör i flera klasser, men på totalen efter två helgers tävlande ligger Frederick Bylund på plats 5, Mikael Johansson på plats 29 och Jonas Andersson på plats 48.

Även Mats Carlsson från Köping körde till sig bra placeringar i B-finalerna.

Nästa lopp körs på klassiska Mantorp på söndag.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020