(M) nominerar egen ordförande – vill styra Hallstahammar i minoritet
Kandidaten Hans Strandlund: "Det blir lite stökigt"
Kandidaten Hans Strandlund: "Det blir lite stökigt"
Moderaterna har tröttnat på utdragna förhandlingar om den politiska makten. I stället drar de till med en ”chansning” och nominerar Hans Strandlund till kommunfullmäktiges ordförande. Det berättar kandidaten själv för Magazin24.
– Alla håller på och förhandlar, men vi tycker att det borde vara färdigt. Så vi sticker ut hakan och kör. Då kanske det blir sprutt på verksamheten, just nu står det ju stilla, säger Strandlund.
Mandatfördelningen i Hallstahammar gör att läget är högst oklart inför en eventuell omröstning. S, V och MP har tillsammans 22 mandat. Alliansen har 16. Moderaterna får därför förlita sig på passivt stöd från Sverigedemokraterna, som har sju mandat men bara fyller sex utav platserna.
Med stöd av SD skulle Alliansens kandidat (Strandlund) kunna få oavgjort, 22–22, i omröstningen gällande posten som kommunfullmäktiges ordförande. Omröstningen skulle då avgöras via lottdragning
– Vi tar den risken, så att säga. Sverigedemokraterna får bekänna färg och vilka de stöttar. Vi har inte haft någon förhandling med dem, säger Strandlund.
Hur kom ni fram till beslutet att nominera en egen kandidat?
– Våra väljare har gett oss mandat att förändra. Vi har gått till val på att byta ut den rödgröna ledningen, och vi kommer att köra ända in i kaklet för att åstadkomma det.
Vad händer om ni vinner en sådan lottdragning?
– Då blir det Alliansen som regerar i minoritet, säger moderaternas Hans Strandlund.
Den 25 oktober beslutar Hallstahammars kommunfullmäktige om vem som ska leda Hallstahammar de kommande fyra åren.