Ordningsvakter ska skapa trygghet i Hallstahammar
Polisen: "Närvaro gör folk tryggare".
Polisen: "Närvaro gör folk tryggare".
Under sommaren 2017 var det väldigt stökigt och mycket problem i centrala Hallstahammar. För att detta inte ska upprepas har Företagarföreningen, kommunen, polisen och socialtjänsten inlett ett samarbete.
Samarbetet innebär bland annat att två ordningsvakter ska vara på plats i centrala Hallstahammar under sommaren, till att börja med.
– Närvaro gör folk tryggare och det är svårt för polisen att vara synligt närvarande när vi jobbar med många andra saker, säger Per Ersgård, polis i Hallstahammar, till SVT Västmanland.
Hallstahammars kommun och handelsföreningen finansierar ordningsvakterna samtidigt som de de har ett tätt samarbete med polisen.
– Det blir som polisens förlängda arm, en samverkanspartner, säger Erik Oskarsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef på Polisen i Köping.
För handelsidkarna i Hallstahammar handlar samarbetet framför allt om att skapa trygghet.
– Jag som arbetsgivare måste kunna säkerställa mina anställdas trygghet, säger Marie Söderberg från den lokala företagarföreningen.