Rån i Hallstahammar – personal hotades med tillhygge
UPPDATERAD. Ensam gärningsperson tvingade till sig kontanter.
UPPDATERAD. Ensam gärningsperson tvingade till sig kontanter.
Vid 14-tiden på måndagseftermiddagen inträffade ett rån en butik i centrala Hallstahammar. Enligt polisen ska en ensam gärningsperson ha kommit in i butiken, hotat personal med ett tillhygge, tvingat till sig kontanter och sedan lämnat platsen.
Polisen meddelar i en händelsenotis att de genomfört en rad olika utredningsåtgärder i ärendet. Förhör har hållits med vittnen och en teknisk undersökning kommer att genomföras i butiken. I nuläget är ingen frihetsberövad, men polisen söker tips från allmänheten.
”Polisen söker dig som kan ha gjort iakttagelser i samband med rånet. En uppgift som du bedömer som ointressant kan för utredningen vara värdefull och polisen är högst angelägna om att få in all typ av information om händelsen, både före, under och efter det inträffade. Tips lämnas till 114 14”.