Val 2018
08:03 | 6 september 2018

(S): Barn, ungdomar och äldre prioriteras

Fortsatt fokus på nya skolor och ytterligare platser i särskilt boende. Socialdemokraterna i Hallstahammar sätter yngre och äldre främst i söndagens val.

Barn, ungdomar och äldre har varit prioritet för Socialdemokraterna under en lång period. Catarina Pettersson, kommunalråd och förstanamn på (S) valsedel i Hallstahammar, förklarar:

– Vi kommer fortsätta prioritera barn, ungdomar och äldre i hela Hallstahammars kommun. Vi håller på att bygga om våra skolor och nu tänker vi ta nästa steg gällande det. Förskolor och skolor ska finnas nära hemmet i hela kommunen.

Pettersson fortsätter:

– Vi har även sett att vi kommer behöva ytterligare platser i särskilt boende framöver. 55 nya platser kommer ordnas fram till år 2025. Vi vill att Hallstahammar fortsatt ska vara en bra kommun att leva i för yngre, äldre och alla där emellan.

Hur ska ni genomföra det?

– Genom att fortsätta avsätta och priotiera medel i budgetarbetet. Det gäller att skapa bra mötesplatser, miljöer, boenden samt kultur- och fritidsaktiviter i hela kommunen. Det jag kan säga är att vi kommer fortsätta med den avgiftsfria kollektivtrafiken i kommunen. Sen ska vi försöka att inte höja kommunalskatten, men det beror på hur efterfrågan ser ut från medborgarna gällande vad de vill ha i Hallstahammars kommun.

Varför ska man rösta på Socialdemoraterna i Hallstahammar på söndag?

– För att vi kommer fortsätta kämpa för att Hallstahammar ska vara en bra kommun att bo, verka och leva i, säger Catarina Pettersson.

Catarina Pettersson. Foto: Pressbild

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020