Skinnskatteberg
13:30 | 16 december 2025

Ewa Olsson Bergstedt lämnar politiken

Inget bra år för SD-politikern.

Kommunhuset i Skinnskatteberg. Grafik: Tuggle Town.

Efter flera år av politiskt engagemang har Ewa Olsson Bergstedt valt att lämna sina politiska uppdrag. Beslutet kommer efter en lång period präglad av, som hon beskriver det, ”hat och hot”. Detta uppger hon för Fagersta Nyheter.

I en intervju där berättar hon att priset för det politiska uppdraget till slut blev för högt. Den hårda tonen har påverkat både henne själv och hennes närmaste.

Samtidigt betonar hon att beslutet inte tagits lättvindigt. Politiken har varit en viktig del av hennes liv under många år, men nu vill hon lägga sin tid och kraft på familjen.

Hon riktar också, enligt Fagersta Nyheter, ett tack till dem hon samarbetat med under sin tid i kommunpolitiken och beskriver engagemanget som både lärorikt och meningsfullt, trots de svårigheter hon mött.

Red.anm: En bidragande orsak till Ewa Olsson Bergstedt beslut kan också vara SVT:s avslöjande av hanteringen av en svartpub i Skinnskatteberg och de efterföljande skriverierna.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020