Västmanland
13:16 | 10 oktober 2019

Polisen: Stöldligor bakom bilinbrott i regionen

Flera märkesbilar har blivit utsatta för sabotage och inbrott i länet.

Foto: David Eriksson/Arkiv

Sedan den 2 oktober 2019 har 14 personbilar av märkena BMW och Mercedes-Benz utsatts för stölder och inbrott. Det som har stulits från bilarna är bland annat rattar och teknisk utrustning. I vissa fall har även hela fronten monterats bort. Dessa stölder och sabotage har skett i Västerås, Köping, Kungsör, Arboga och Skinnskatteberg.

Polisen misstänker att utländska ligor specialiserade på stöld av bilutrustning och exklusiva bilar ligger bakom brotten. Stöldligorna är sedan tidigare kända för att utföra brotten nattetid och de rör sig ofta över stora delar av landet.

”Polisen vill ha hjälp med iakttagelser av personer och fordon som kan ha med stölderna att göra. Både om man har sett något vid stölderna men också om det finns information om personer som har rekognoserat i ett område. Personerna som utför stölderna kan uppehålla sig på avlägsna platser, exempelvis i skogen, i ett övergivet hus eller på annan ödslig plats. Det förekommer även att de under en tid gömmer bildelarna i till exempel skogen innan de hämtas upp för transport. Iakttagelser av platser där brottslig aktivitet av den här typen pågår eller där personer rör sig misstänksamt är av stort intresse”, meddelar polisen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020