Västmanland
13:33 | 22 augusti 2019

Så många i Västmanland studerade vidare

"Från 2015 har det varit en ökning av antalet nybörjare".

Detta är en genrebild. Foto: Pixabay

Förra höstterminen började närmare 69 000 personer för första gången på en svensk högskoleutbildning, enligt kommunsiffror från Universitetskanslersämbetet (UKÄ), som Nyhetsbyrån Siren tagit del av.

– Från 2015 har det varit en ökning av antalet nybörjare. En trend som vi har sett under senaste tiden är att det är kvinnorna som ökar mest, inte männen i lika stor utsträckning, säger Tomas Gustavsson, utredare på UKÄ, till Nyhetsbyrån Siren.

!function(){”use strict”;window.addEventListener(”message”,function(a){if(void 0!==a.data[”datawrapper-height”])for(var e in a.data[”datawrapper-height”]){var t=document.getElementById(”datawrapper-chart-”+e)||document.querySelector(”iframe[src*='”+e+”’]”);t&&(t.style.height=a.data[”datawrapper-height”][e]+”px”)}})}();

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020