Återfallsförbrytare döms till fängelse på nytt
Mannen fälls för flera olika typer av brott.
Mannen fälls för flera olika typer av brott.
En man i 35-årsåldern hemmahörande i Arboga döms till två månaders fängelse av Västmanlands tingsrätt. Enligt domen döms mannen för olaga hot, skadegörelse, grov vårdslöshet i trafik, olovlig körning, rattfylleri och ringa narkotikabrott.
Mannen förekommer sedan tidigare i med sju avsnitt i belastningsregistret. Det senaste avsnittet upptar en dom meddelad av Västmanlands tingsrätt i oktober 2017 där mannen dömdes för medhjälp till grov misshandel till fängelse sex månader.
”Den brottslighet som N N befunnits skyldig till har enligt tingsrätten ett samlat straffvärde om två månader. Det kan inte komma i fråga att bestämma påföljden till villkorlig dom och mot bakgrund av det stöd som N N redan har av socialförvaltningen och psykiatrin kan något egentligt behov av skyddstillsyn inte sägas föreligga. Dessutom finns det skäl att ifrågasätta om N N verkligen är intresserad av en skyddstillsyn och kommer att kunna tillgodogöra sig en sådan. I likhet med åklagaren anser tingsrätten att påföljden skall bli ett fängelsestraff. Strafflängden skall vara två månader”, skriver Västmanlands tingsrätt i domen som meddelades under tisdagen.