Brorenoveringen ger positiva effekter på vattenflödet
Trots att bara halva renoveringen är genomförd märks redan nu att regleringen av vattenflödena i Arbogaån har förbättrats.
Trots att bara halva renoveringen är genomförd märks redan nu att regleringen av vattenflödena i Arbogaån har förbättrats.
Den milda och snöfattiga vintern har fått positiva effekter på årets renoveringsetapp av Herrgårdsbron. Trots att bara halva renoveringen är genomförd märks redan nu att regleringen av vattenflödena i Arbogaån har förbättrats. Det skriver Arboga kommun på sin hemsida.
”Det främsta syftet med årets renoveringsarbete av Herrgårdsbron är att byta ut de två reglerluckorna på brons norra del. För att kunna torrlägga arbetsområdet under bron krävs att spontar körs ner i botten av ån och att vattnet sedan pumpas ur. Då årets vårflod med höga vattenflöden uteblev kunde spontningsarbetena påbörjas tidigare än i fjol och kunde därmed också slutföras innan leken påbörjade för den rödlistade fisksorten Aspen”, skriver kommunen på hemsidan.
Under förra årets renoveringsetapp byttes två av brons totalt fyra reglerluckor ut. Trots att hälften är utbytta syns redan nu stor skillnad på hur vattennivåerna och ån ser ut uppströms jämfört med tidigare år.
– Det är glädjande. Med de två nya reglerluckorna som monterades förra året kan vattennivån hållas högre och mer konstant, även då tillflödet är lågt, säger Vesa Matikainen, projektledare på Arboga kommunalteknik AB, till kommunens hemsida.
Arbetet med årets renoveringsetapp beräknas pågå till senhösten 2020.