Kultur & nöje
11:56 | 30 augusti 2018

Det här händer i helgen

Mycket att se fram emot under veckoslutet. Här är ett urval:

På lördag väntar ”Kulturnatten” i Köping. Foto: Johanna Åberg Burén

Arboga:

En hyllning till Alf Robertson – konsert i Medborgarhuset, lördag 16.00–18.30. Monica Robertson och musiker Christer Sandberg rullar vidare med sin hyllningskonsert till Monicas make Alf Robertson. På lördag stannar de i Arboga och Medborgarhuset. Det är en konsert med ett axplock av låtar ur Alf Robertsons digra låtskatt. Arrangör: Scenorama Produktion.

Hallstahammar:

Bruksledens dag, söndag från 09.30. Från motioncentrum i Hallstahammar avgår på söndag en gratis buss mot Surahammar. Därifrån kan du sen vandra tillbaka till Hallstahammar på Bruksleden. En sträcka på runt 12 kilometer. Arrangemanget sker i samarbete med Surahammar och Surahammarsborna vandrar omvänd sträcka så grupperna kommer mötas på halva sträckan. Anmälan behövs göras senast torsdagen den 30 augusti. Arrangörer: Naturskyddsföreningen, Röda korset, Nykterhetsrörelsens Scoutförbund Scotkåren Gnistan samt Hallstahammars kommun kultur och fritid.

Kungsör:

Konstfest på Valskogsvägen, söndag 11–16. På söndag väntar konstfest och hantverksmarknad i trädgården vid Undegårds Konst & Presenter. Servering och försäljning av godsaker kommer finnas på plats där även ateljén kommer vara öppen. Plats: Valskogsvägen 15, Undegårds Konst & Presenter.

Köping:

Kulturnatten 2018, lördag 18–22. Kulturnatten är den kväll på året då Köpings kulturliv bjuder in alla i en värld full av intryck och upplevelser. Uppträdanden, dans, teater, gatushow, och barnaktiviteter kommer möta besökarna både på gator och torg och på stadens kulturscener. Arrangemang och aktiviteter är utspridda på olika platser kring Köpings centrum, allt inom gångavstånd. Arrangör: Köpings kommun.

Flyga Drake – folkfest för fred och mångfald, söndag 11-14. Fjolårets succé är tillbaka. Arrangörer är Köping-Scheele Rotaryklubb och Köpings kommun i samarbete med stadens idrottsklubbar och invandrarföreningar. Alla som kommer till Krillan får en drake och diplom vid evenmanget som invigs av landshövdingen Minoo Akhtarzand.

Surahammar:

Fotoutställningen ”Ugglor i mossen”, söndag 10–14. ”Ugglor i mossen – sju olika sorters ugglor” är en fotoutställning av Harald Eriksson. Från och med söndag finns den att beskåda på Surahammars bibliotek.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020