Arboga
12:11 | 14 oktober 2023

Fredskonsert arrangeras i Arboga

Trumpetsolist från Göteborg ackompanjeras av sång från kungsörsartist.

Heliga Trefaldighets kyrka. Foto: Pär Eriksson

Den ideella kulturföreningen Mekens Vänner i Arboga har sedan 2016 arrangerat fredskonserter i samband med FN-dagen. Även i år kommer denna konsert att äga rum i Heliga Trefaldighets kyrka. Detta sker söndagen den 22 oktober med start 16.00 och det är fritt inträde.

”Solisten är trumpetaren Niklas Åslund från Göteborg som ackompanjeras av Lage Holmström bosatt i Aspesten utanför Kungsör. Det kommer att bjudas på ett blandat program. Åslund kommer att spela många kända stycken på sina trumpeter och Holmström kommer att sjunga och delge minnesvärda tankar”, skriver Mekens Vänner i ett pressmeddelande.

De skriver vidare:

”Vi utlovar en fin stund. Låt freden uppsluka oss med musik och konst samt påminna oss om att freden är grunden för själva livet. Arboga kommun samt Arboga bygdens församling står som medarrangörer! Alla är hjärtligt välkomna!”.

Tänk på: håll dig till ämnet, håll god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-