Arboga
18:50 | 8 september 2019

Full fart på Jädersbruksdagarna

För 22:a året i rad anordnade Jädersbruks vänner Jädersbruksdagarna. Två dagar med allt som gör en äldre motorentusiast lycklig, och mycket att se och uppleva även för alla andra besökare.

Åka på hölass var en favoritsysselsättning för många; traktorn med hölass och passagerare gick runt området med avbrott bara för av- och pålastning av nya passagerare.

Lördagen började i regnets tecken och parkeringsplatserna på åkrarna blev snabbt rejält leriga. En del bilar fick dras loss med traktor från parkeringen efter dagen.
Men regnet gav med sig efter hand och söndagen blev en riktigt härlig solskensdag.

Jädersbruks vänner har verkligen lagt manken till för att arrangera ett par riktigt trevliga dagar för alla besökare. Självklart fick de som gillar gamla motorer och dito teknik sitt lystmäte. Det mullrade, brummade, rasslade och doftade bensin och diesel överallt.
Äldre herrar och barn såg allra lyckligast ut av besökarna bland alla gamla traktorer och ångmaskiner.

Men det fanns något för alla. Marknadsstånd, mat- och fikaställen, levande musik, galoschrace med veteranbåtar på ån, hölassfärd, fordonsparader, demonstration av stenslunga med 3000-årig historia, yxkastning, utställningar, med mera – och förstås drängabadet.

Såväl arrangörer som besökare verkade nöjda med evenemanget av de många leendena att döma.

Nu kan Jädersbruks vänner andas ut efter anstormningen och vila några månader innan det är dags att sätta igång med planeringen av nästa års evenemang.

Varsågoda – njut av ögonblicksbilder från söndagen i bildspelet.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020